Как да защитим растенията от измръзване
Животът в мек зимен климат означава, че можете да опитате да увеличите разнообразието от растения, които можете да отглеждате през зимата. Въпреки това, слана и студ могат да дойдат бързо, така че трябва да знаете как да се подготвите и какво да използвате в случай на слана. Бъдете подготвени, като се запасите с основни артикули, като текстил за защита от замръзване и незамръзващи калъфи, преди да настъпи студът.
Засаждането на зеленчуци през зимата не е лесна задача, по това време е много трудно да се отглеждат различни култури. Когато настъпят студове, красивата и вкусна градина умира.
За да създадете най-добрите условия за засаждане на зеленчуци и други растения през януари, може да използвате два метода: засаждане в затворени поликарбонатни оранжерии или засаждане директно в земята с допълнителна защита в мразовити дни.
Какво трябва да имате предвид при засаждане на зеленчуци през зимата:
1. Важен инструмент за определяне кога минусовите температури са най-вероятни е да знаете датите на първата и последната слана.
2. Слана е най-вероятно в ясни, безветрени нощи, когато има малко облаци и ниска влажност. Студените ветрове също ще понижават температурата.
3. През деня почвата се затопля от слънцето, а през нощта се охлажда. По този начин най-ниските температури през нощта ще се появят точно преди зазоряване.
4. За засаждане на зеленчуци през зимата трябва да знаете, че студеният въздух се движи надолу по склона и се установява в най-ниските места. Студените места във вашия двор са добър избор за засаждане на овощни дървета, които се нуждаят от прохладно време, както и други студолюбиви растения. Засадете чувствителни към замръзване дървета и растения на най-топлите и слънчеви места във вашия двор.
5. Добре напоените растения понасят ниските температури по-добре от дехидратираните. Водата в почвата също помага за изолацията на почвата.
6. Прясно засадени - По-слабо установените коренови системи на новите растения е по-вероятно да бъдат повредени от измръзване.
Чушки, домати, патладжани и босилек са само част от растенията, които, ако са защитени от замръзване, могат да продължат да дават плодове и да растат. Други нежни растения ще трябва да бъдат засадени през пролетта.
За засаждане на зеленчуци след зимата, изберете повдигната леха, за да избегнете пролетно накисване и загниване на семената. Почвата трябва да е рохкава и лека, глинестата тежка почва през студените дни е по-уплътнена и затруднява покълването. Повдигнатата леха, може да запази почвената влага и да поддържа температури за по-стабилен растеж на растенията.
https://parnici.bg/gradinski-lehi-i-cvetarnici1/
Лукът понася добре студ и дъжд. Може да се засади от семена или резници, в саксия или директно в земята. През зимата можете да отглеждате всички видове лук, включително праз.
Магданозът е любимец в гурме ястията. Тази подправка е чудесна за салати, супи и паста. Всички разновидности на растението растат целогодишно.
Марулята е растение от семейство Сложноцветни. Листният зеленчук вирее най-добре на сянка, а зимните му посеви са всичко друго, но не и малки. Марулята може да се засява в саксия или директно в ландшафта.
Спанакът е нежна култура, която привлича много вредители. Добрата новина е, че повечето от тях не излизат в студените дни. Можете дори да получите добра реколта от зимен спанак. Всички сортове спанак се развиват добре през зимата.
Чесънът развива най-добрия си вкус през зимата. Най-добре е да засадите луковиците през есента, тогава през зимата те ще растат добре. Можете да изберете разнообразието според вашите предпочитания - големи или малки, всеки вид може лесно да се намери на пазара. Луковичният зеленчук е любим в много кухни, хубавото е, че можете да имате пресен чесън през цялата година.
Зеленчуци като моркови, репички, зеле, брюкселско зеле, броколи и рукола също могат да се отглеждат през зимните месеци без проблем. Но ако във вашия регион може да има студове под -2 ° C, по-добре е незабавно да ги засадите в оранжерия, защитена от сняг и вятър.
Кумкуатът и мандариновите дървета са най-устойчиви на замръзване (от -8°С до -6°С). Лимоните и особено липите са най-чувствителни към измръзване и често се повреждат при 0°C. Те са изключително чувствителни към замръзване, така че изберете най-топлите зони от вашия двор за засаждането им. Лимоновите и липовите дървета често не спят зимен сън, така че студът ги удря повече от другите видове цитрусови плодове. Младите дървета са по-чувствителни към замръзване. Покрийте цитрусовите плодове по време на замръзване през първите 3-5 години след засаждането.
Повреда на плодовете може да настъпи след няколко часа излагане на температури под -3°C. Измръзналите плодове ще имат суха вътрешност.
Храсти, които могат да бъдат засадени преди зимата:
- червено и черно френско грозде;
- цариградско грозде;
- орлови нокти.
Издръжливите едногодишни растения включват (но не се ограничават до): астра, агератум, газания, здравец, лобелия, невен, настурция, вербена и циния. Покрийте тези растения по време на замръзване или ги отстранете, преди времето да стане по-студено.
Как да защитим растенията от измръзване.
1. Поливайте добре растенията преди замръзване. Влажната почва може да абсорбира повече топлина и да я излъчва през нощта.
2. Покрийте растенията преди залез слънце, за да запазите топлината, натрупана през деня.
3. Използвайте устойчива на замръзване кърпа или чул, за да покриете растенията. Не използвайте пластмаса. Нетъканият текстил ще помогне на въздуха и влагата да навлязат върху вашите растения и също така ще ви стопли в мразовито време. Осигурява висока светлопропускливост (https://parnici.bg/parnici-ot-naylon-i-netkan-tekstil/).
4. Увийте хлабаво стволовете на чувствителните към замръзване дървета и младите дървета с няколко слоя плат. Можете да го оставите цяла зима.
5. За защита на младите дръвчета и храсти при ниски температури е най-добре да използвате зимно покривало. Обвива растението, като запазва естествената посока на растеж на клоните и пропуска достатъчно количество слънчева светлина.
6. Друг начин да помогнете за отглеждането на зеленчуци през студените месеци е да ги покриете с мулч. Дебел слой мулч, като нарязана кора или компост, може да помогне за изолирането на нежните растения. Покрийте цялото растение с мулч през нощта преди прогнозата за ниски температури. Свалете го, когато се затопли отново.