Как да отгледаме здрав разсад

 

Отглеждането на растения от семена е чудесен начин да започнете с градинарство в началото на сезона. С правилното осветление и съвсем просто оборудване е лесно да отглеждате разсад, за да получите по-ранна реколта.

Тъй като всяко растение има индивидуални изисквания за отглеждане, е полезно да започнете с няколко вида растения. Някои семена, като домати и невен, са особено лесни за отглеждане на закрито. Други добри варианти за начинаещи са босилек, пипер, маруля. Ако сте начинаещ, първо изберете тези и след това преминете към по-претенциозни семена.

 

Основни правила за отглеждане на разсад:

 

  1. Ако отглеждате семена на закрито, отглеждайте ги на топло място без течение.

  2.Създайте оптимално количество светлина. Разсадът, отглеждан на закрито, се нуждае от 8 до 16 часа светлина на ден.

 

-       3. Не сейте твърде много семена. Разсадът може да поникне нагъсто и да е трудно да се пресади без да се повреди.

 

-       4. Уверете се, че почвата не изсъхва. Най-добрият начин да поддържате разсада постоянно влажен е да покриете леко повърхността с полиетилен. Някои градинари предпочитат напояването на корените както следва: Напълнете съд с вода, като поставите саксията с разсад в нея, така че корените да могат да поемат необходимото количество вода.

 

-        5. Веднага щом се появят първите листа, използвайте допълнително подхранване на разсада. Използвайте балансиран тор или тор с високо съдържание на азот и калий, за да насърчите развитието на здрави корени и здравословния растеж на растенията. Прекомерното торене ще претовари разсада, затова използвайте водоразтворим тор, разреден до половината от нормалната концентрация. Разсадът трябва да се подхранва на всеки две седмици.

 

 

Когато времето стане идеално за целта и вашият разсад се е адаптирал към условията на открито, можете да го пресадите в открита градинска леха или оранжерия. Не забравяйте да поливате разсада, така че корените им да проникнат правилно в новата почва.

 

Отглеждане на разсад от домати

 

Семената на доматите съхранявани при стайна температура и пръскани с вода два пъти на ден, трябва да покълнат в рамките на една седмица. След като разсадът излезе на повърхността, преместете го на място с ярка светлина. Освен това трябва внимателно да следите разсада, за да не изсъхне.

Никога не пипайте основното стъбло на доматения разсад, защото лесно се наранява и може да доведе до загниване на разсада. За да поддържате допълнително разсада, докато не го пресадите, подпрете опорите с клечки за зъби или дървен шиш.

 

Постепенно излагайте стайните доматени разсади на повече слънце и вятър. Дайте на растенията си поне седмица, за да се подготвят за живот на открито.

 

 

Един от най-добрите начини да осигурите изобилна реколта е отглеждането на домати в оранжерия.

 

 

Как да засадите домати:

 

Използвайте богата на хранителни вещества, добре дренирана почва.

Засадете младо доматено растение в почвата достатъчно дълбоко, така че да покрие 2/3 от растението. Отрежете всички листа, които ще бъдат под повърхността на почвата. Доматите пускат корени по стъблото под повърхността на почвата, което насърчава силен и буен растеж.

 

След засаждане поливайте достатъчно, така че почвата да е напълно влажна. След това я оставете, така че повърхността да е суха, но влагата все още може да се усети на дълбочина от 1 до 2 сантиметра в почвата. Настройте графика за поливане според нуждите на растенията.

 

 

 

Когато температурата се поддържа в по-оптимален диапазон, растенията могат да растат по-бързо и следователно да консумират вода и хранителни вещества по-бързо.

 

Осигурете грижа за вече порастналите домати. Поддържайте растенията изправени, като можете да завържете стъблото на домата към пръчки, вкопани в земята, или към специални подпори за растения.

 

 

 

Отглеждане на разсад  пипер

 

Най-добрият начин да получите добра реколта е да засадите семената на закрито, 8-12 седмици преди датата на засаждането им на открито.

Съхранявайте семената на пипера постоянно топли и влажни при 26°C. След появата на разсад се препоръчва растенията да се пресадят в саксия.

 

Не преполивайте разсада на пипера!

Растението не понася влажни корени. Затова се уверете, че почвата изсъхва между поливанията на разсада. Използвайте добре дренирана смес за саксии. Ако видите жълти листа върху растенията, това често е знак, че почвата е твърде влажна.

Уверете се, че пипера получава много слънчева светлина, поне 8 часа на ден.

 

Разсадът на пипера не обича студа и може да умре ако го преместите в градината си твърде рано. Затова е по-добре да изчакате с пресаждане докато почвата се затопли напълно. Или можете да го отглеждате в полиетиленова оранжерия, където условията са благоприятни, дори и в студено време.

 

Вижте нашите оранжерии

 

 

 

 

За оранжерийно отглеждане чушките могат да се засяват от средата на февруари до началото на април. За отглеждане на открито сейте в средата до края на март.

Засейте семена при 18-21°C в саксии с добър компост.

Пресадете разсада поотделно, когато се образуват две листа и ги отглеждайте при температура около 16-18°C. Грижата за пипера е подобна на отглеждането на други топлолюбиви култури в оранжерия.

 

Калявайте растенията постепенно в рамките на 10-14 дни, преди да ги засеете на открито.

 

 

 

Когато засаждат семена в оранжерия, градинарите могат да осигурят стабилна среда за покълване на семена и растеж на разсад.

Оранжерията ви позволява да сеете семена почти по всяко време на годината. По-късно цветята, плодовете и зеленчуците, отглеждани в оранжерии, могат да бъдат подготвени за лесно пресаждане във вашата градина.

За най-добри резултати повечето семена трябва да бъдат покълнати между 21-27°C и температурите през нощта не трябва да падат под 10 градуса. Температурата в оранжерията трябва да се следи внимателно. Оранжериите обикновено са топли през деня, когато грее слънце, но могат да бъдат много по-хладни през нощта.

 


Назад
28.02.2023