Полезните свойства на тиквата
Освен добрия си вкус, тиквата е много хранителна и свързана с много ползи за здравето. Точно като портокалите, моркова и сладкия картоф, тиквите са богати на бета каротин. Вашето тяло променя този антиоксидант във витамин А. Нуждаете се от витамин А, за да виждате, да се предпазвате от микроби и за да може репродуктивната ви система да работи правилно. Освен това помага на сърцето, белите дробове, бъбреците и други органи да бъдат здрави.
Една порция тиква може да ви осигури 200% от препоръчителния дневен прием на витамин А. Ако го получите, очите ще ви благодарят. Витамин А ви помага да имате здрави очи и да виждате по-ясно, особено при условия на слаба светлина.
Ударната доза витамин А, която притежава тиквата, носи още един голям плюс: намален риск от някои видове рак, като рак на белите дробове или простатата. Не получавате същата защита само от хранителни добавки с витамин А.
Освен бета каротин, тиквите предлагат витамин С, витамин Е, желязо и фолат – всички те укрепват имунната ви система. Повече тиква във вашата диета може да помогне на имунните ви клетки да работят по-добре, за да предотвратят разпространението на микробите и да ускорят заздравяването на организма, когато получите рана.
Вашите шансове за сърдечни заболявания намаляват с увеличаването на приема на фибри, а тиквата е пълна с тях.
Още добри новини за калиевата сила на тиквата: Проучванията показват, че по-високите нива на калий могат да намалят риска от инсулт, камъни в бъбреците и диабет тип 2, като също така подобряват здравето на костите ви.
Тиквата е много деликатен зеленчук. Семената не покълват в студена почва и разсадът се наранява при замръзване. Не засаждайте, докато не премине цялата опасност от измръзване и почвата не се е затоплила напълно. Засадете тикви за Хелоуин от края на май в северните места до началото на юли в изключително южните места. Ако тиквите са засадени твърде рано, те могат да омекнат и да изгният преди Хелоуин.
Засадете тиквените семки на един инч дълбочина (четири или пет семена на хълм) и изтънете до най-добрите две растения на хълм. Оставете 0.5 - 1 метра между хълмовете и 1-3 метра между редовете, в зависимост от крайния размер на сорта тиква.
Засадете тикви с царевица. Избягвайте да засаждате тикви заедно с картофи. Засадете цъфтящи растения като копър или маточина в близост до тиквите, за да привлечете пчели и други опрашители.
Тиквените растения трябва да се поддържат чисти от плевели чрез окопаване и плитко култивиране. Поливайте, ако настъпи продължителен сух период в началото на лятото. Тиквите понасят доста добре кратки периоди на горещо и сухо време.
Когато се използват инсектициди, те трябва да се прилагат само в късния следобед или рано привечер, когато цъфтежите са затворени и пчелите вече не посещават цветовете.
Тиквите се нуждаят от редовно, равномерно поливане с вода, за да поддържат лозите и плододаването без прекъсване. Давайте на тиквите 1 до 1½ инча вода всяка седмица (1 инч/2,5 см вода се равнява на около 60,5 литра).
• Не позволявайте почвата да изсъхне. Бавното, но продължително поливане е най-доброто.
• Поливайте в основата на растенията, като използвате система за капково напояване. Избягвайте мокрене на листата; мокрите листа са податливи на гъбични заболявания. Именно капковото напояване ще осигури доставянето на оптимално количество вода до кореновата система на тиквата.
https://parnici.bg/sistemi-za-kapkovo-napoyavane/
• Добавете отлежал компост и оборска тор или органична смес към площта за засаждане преди да засадите.
• Подхранвайте тиквите с органична тор с високо съдържание на фосфор, след като растенията се захванат.
• Подхранвайте тиквите с компост или разтвор от тор или разреден разтвор на рибна емулсия на всеки две седмици по време на вегетационния период.
Берете тиквите, когато са наситено оранжеви, бели или зелени (в зависимост от избрания сорт) – и стъблата и лозите са изсъхнали и покафенели. Кората трябва да е твърда, да не се пробива лесно с нокът.
Как да разберем дали една тиква е узряла: при почукване, узрялата тиква ще звучи кухо. Когато тиквите узреят, отстранете листата, които засенчват плодовете, за да позволят максимално излагане на слънце. Когатонаближи прибирането на реколтата, лозите могат да започнат да пожълтяват и да се сбръчкват.
Ако лозите умрат преждевременно от болест или по други причини, съберете зрелите плодове и ги съхранявайте на умерено топло и сухо място. Изрежете тиквите от лозите внимателно, като използвате ножици за подрязване или остър нож и Оставете 7-10 см от стеблото прикрепено. Откъсването на стъблата от лозите води до много счупени или липсващи „дръжки“. Тиквите без дръжки обикновено не се съхраняват добре. Носете ръкавици, когато берете плодове, защото много сортове имат остри бодли по стъблата си.
Избягвайте да режете и наранявате тиквите, когато боравите с тях. Плодове, които не са напълно узрели или които са били наранени или подложени на силен студ, не се съхраняват. Съхранявайте в сухо помещение, където температурата е между 10 и 15°С.
Подготвили сме и няколко рецепти с тиква, които се приготвят много лесно и няма да оставят никого безразличен.
Тиквена супа
Необходими продукти:
- · 2 с.л. неосолено масло
- · 1 голям картоф
- · 1 голяма глава лук
- · 4 1/2 c. пилешки/зеленчуков бульон
- · 1 консерва чиста тиква
- · сол
- · млян черен пипер
- · 1/4 ч.л. смляно индийско орехче
- · 1/2 pt. готварска сметана
Начин на приготвяне:
В голяма тенджера на среден огън разтопете маслото. Добавете картофите и лука и гответе, като разбърквате от време на време, докато лукът стане полупрозрачен, около 8 минути ще са ви необходими. Добавете пилешки или зеленчуков бульон и оставете да заври. Сложете капак, намалете котлона до ниска степен и гответе, докато картофите омекнат от 10 до 12 минути.
Разбъркайте тиквата. С помощта на потапящ се блендер пасирайте сместа до гладкост. (Или използвайте блендер, за да пюрирате сместа на партиди, след което върнете в тенджерата.) Разбъркайте 1/2 чаена лъжичка сол, 1/8 чаена лъжичка черен пипер и индийското орехче. Увеличете степента до средно висока и оставете сместа да заври. Покрийте, намалете степента до ниска и гответе за 10 минути. Разбъркайте сметаната и загрейте добре. Подправете със сол и черен пипер, ако желаете. Сервирайте супата топла.
Необходими продукти:
- · 5 големи жълтъка
- · 1 чаша захар
- · 3 1/2 чаши готварска сметана
- · 450 грама Консервирана тиква
- · 2 ч.чаша екстракт от ванилия
- · 1 1/2 ч.л. смляна канела
- · 1/2 ч.ч. смлян джинджифил
- · 1/4 ч.л. смляно индийско орехче
- · 1/4 ч.л. сол
- · 2 с.л. тъмен ром
- · 1 ч.ч. желатин на прах
- · 90 грама настърган черен шоколад
Начин на приготвяне:
Напълнете голяма купа наполовина с ледена вода и я оставете настрана.
Разбийте жълтъците, 3/4 чаша плюс 2 супени лъжици захар и 3/4 чаша сметана заедно в средна тенджера. Загрейте, като бъркате непрекъснато с гумена шпатула или дървена лъжица на средно слаб огън, докато се сгъсти и сместа покрие шпатулата – около 10 минути. Прехвърлете в средна купа и поставете върху ледената баня. Разбъркайте, за да се охлади.
Към яйчената смес добавете тиквата, ванилията, подправките и солта. Разбъркайте 1 супена лъжица ром и 1 чаена лъжичка желатин заедно в малка купа. Загрейте останалата супена лъжица ром и разбъркайте в желатиновата смес, докато се разтвори. Внимателно разбъркайте в тиквената смес. Разбийте 1/2 чаша сметана докато не стане с твърди връхчета и добавете към тиквената смес. Изсипете в плитка чиния, покрийте и охладете, докато изстине и стане достатъчно гъсто, за да падне от лъжица на тежки хапки – около 8 часа или до една нощ.
Останалата сметана и захарта се разбиват докато не станат с твърди връхчета. Редувайте слоеве от тиквения мус и бита сметана в стъклена купа за сервиране. Поръсете шоколадовите стърготини между горните два слоя. Поднася се охладено.