Работа в двора и градината в края на август

 

 

Без значение колко тъжно може да звучи, но последният месец на лятото минава и градинарите имат много проблеми. Как да приберете и правилно да подготвите за съхранение реколтата, за която са изразходвани толкова много време и усилия, как да се грижите за зеленчуците, които все още не са прибрани, за да ускорите процеса на тяхното зреене и да започнете засаждането на зимни култури в лехите - трябва да знаете всичко, да го преосмислите и да го вземете в предвид.

Август е периодът на прибиране на реколтата за следващата година, така че е справедливо да се каже, че това е най-активният месец за работа. Но основната работа през август е навременното прибиране на реколтата.

Прибиране на реколтата

  -Предотвратяване на гъбични заболявания, които могат да се разпространят при хладно дъждовно време.
  -Поливане при изсъхване на почвата (най-малко 3 литра за всяка плодоносна култура).
  -Комплексно торене за всички култури.
  -Прибиране на реколтата: лук, чесън, ранни сортове зеле, краставици, домати, чушки, патладжани и плодове.
  -Подготовка и засаждане на някои видове растения.

 

     Подготвили сме списък с основните задачи за зеленчуковата и цветнатата градина, които трябва да бъдат изпълнени преди края на август.

 

 

 

Съвети за градината.

 

1. Проверете издънките и пъпките на дърветата. Продължете да наблюдавате степента на преживяемост на издънките, появили се през юли. Изсъхващите издънки трябва да бъдат премахнати незабавно, така че да не изсмукват енергията на дървото. До средата на месеца завършете окулирането на ябълка, круша и планински ясен.

2. Изрежете малините и засадете разсад. Отстранете издънките и всички плодни стъбла. Към края на август можете да започнете да засаждате разсад - те се вкореняват добре по това време. Основното е да изберете място за тях с плодородна почва и умерено осветление. Засаждането на малини до череши и касис не се препоръчва, т.к. растенията ще се конкурират за хранителни вещества.

3. Не отлагайте засаждането на ягодите. Започнете разсаждането на храсти, така че младите растения да имат време да се вкоренят и да образуват зелена маса, за да покрият корените си. Това ще помогне на ягодите да издържат по-добре на първите слани и да оцелеят през зимата. Погрижете се и за възрастни растения, разрохкайте почвата и нанесете 1 ч.л. есенна тор под всеки храст. Отстранете излишните мустаци, така че да не отслабят растението.

4. Поливайте дърветата и храстите. Намалете поливането на дърветата постепенно, но не спирайте напълно, ако времето е горещо и сухо. Плодовите храсти се нуждаят от влага, т.к. образуват цветни пъпки за реколтата през следващата година. Залейте ги с топла вода в следните количества:

червено френско грозде - 1-2 кофи на храст;

касис - 3-4 кофи;

цариградско грозде - 4-6 кофи;

малини - 5-6 кофи на 1 кв.м.

5. Санитарна резитба на дървета. След прибиране на реколтата проверете дърветата за вредители. Също така изрежете вертикалните издънки, които удебеляват короната и пречат на плодовете да узреят добре. При младите сливи и череши отстранете вертикалните издънки и отстранете част в хоризонтално положение, като я завържете към силните клони. Това ще подобри плододаването в бъдеще.

6. Отделете време и за гроздето. Съберете ранните сортове грозде, като внимателно отрежете гроздовете с остри ножици за подрязване. Опитайте се да не повредите восъчното покритие, така че плодовете да се запазят по-добре. Незабавно отстранете гнилите части. Подхранвайте средните и късните сортове с фосфорно-калиеви торове. Скъсете върховете на лозите с 20-25 см. Изрежете и излишните листа, за да могат гроздовете да получават повече слънчева светлина.

7. Подгответе дупки за есенното засаждане на разсад. Време е да подготвим посадъчните ями, така, че до есента почвата да се уплътни и структурата й да се подобри. Изберете място за засаждане, като вземете предвид нуждите на растенията. Размерът на дупката трябва да съответства на размера на корените на разсада.

 

Не забравяйте да поставите дренаж на дъното (експандирана глина, счупена тухла, натрошен камък, камъни), добавете поне 2 кофи компост или хумус и добавете минерални торове (суперфосфат, калиев хлорид и др.). Изчистете киселата почва с вар. Напълнете дупката със слоеве хранителна смес и почва, след което забийте кол, за да завържете дърветата. Скоро ямата ще бъде готова за есенното засаждане на разсад!

 

Предлагаме ви да се запознаете с нашите инструменти за работа в градината

 

 

 

За хубава градина.

 

1. Засейте ранни зеленчуци и подправки. Много от лехите вече са празни. Засадете в тях магданоз, копър, маруля, репички или студоустойчиви сортове цвекло. В оранжерията можете да засадите репички, лук, грах, броколи, да засадите ранни сортове краставици и маломерни сортове домати. По време на работа не забравяйте да вземете предвид правилата за сеитбообращение.

2. Борба с болести и вредители. През август доматите, картофите, чушките и патладжаните страдат от фитофтора, така че редовно проветрявайте оранжерията и поливайте картофите от високо. Опитайте се да победите болестта с народни методи и средства, за да не използвате химикали по време на прибиране на реколтата.

Напръскайте краставици с бактериоза, пероноспороза или антракноза с Fitosporin, т.к. препарати с мед вече са опасни за употреба. За да не станат краставиците горчиви, не забравяйте за редовното и правилно поливане и защитата от вредители.

3. Доматите, сладките пиперки и патладжаните вече дават много сочни плодове. Трябва редовно да инспектирате лехите и да събирате узрелите зеленчуци.

В края на лятото зачатъците на цветове при доматите трябва да бъдат отстранени, като се оставят само два листа над горната образувана четка. Тази техника ви позволява да ускорите узряването на останалите плодове, преди настъпването на студеното време.

4. Регулирайте поливането. Последният месец на лятото понякога е доста горещ, така че не забравяйте за поливането на градинските култури. Обърнете специално внимание на патладжаните, поливайте ги на всеки 5-7 дни по 3 литра на растение. Зелето активно образува глави, така че редовно поливайте растенията в размер на 2-3 кофи вода на 1 кв.м.

Не преовлажнявайте кореноплодните, в противен случай вкусът на цвеклото ще се влоши и морковите ще се напукат. През първата половина на месеца спрете да поливате лука и чесъна, за да имат време да узреят. Дори при много сухо време не хващайте лейката, за да запазите реколтата!

5. Подгответе лука и чесъна за окопаване. Вече сте спрели поливането, сега си струва да ускорите узряването на растенията. Можете да завържете перата на чесъна на възел, така че растението да насочи всичките си сили към образуването на глави. Лукът може леко да се повдигне, като се повредят корените. В резултат на това хранителните вещества от листата ще преминат в луковицата. До втората половина на август, когато перото започне да пожълтява, лукът и чесънът ще бъдат готови за прибиране на реколтата.

 

6. Помислете какво да засадите в празните лехи през следващата година. Време е да решите какво да засадите след зелето, краставиците и зимния чесън. И за да не е сега земята празна, използвайте съветите от точка 2 от списъка със задачи за градината или засейте лехите със зелена тор, което ще подобри състоянието на почвата.

 

 

Съвети в цветната градина.

 

1. Участвайте в разделянето на божурите. Август е идеалното време за разделяне и засаждане на божури. Правилно извършената процедура ще осигури буйния цъфтеж на храста в бъдеще!
2. Започнете да подготвяте вашите рози за зимата. Време е за санитарна резитба на розите: отстранете всички изсъхнали цветя, листа и стъбла, както и младите издънки в центъра на храста, за да избегнете удебеляване. Разхлабете почвата и проверете растението за болести. Ако се открие брашнеста мана, напръскайте розата с 1% разтвор на сода или Fitosporin-M.
3. Хранете вашия клематис. Сега растението се нуждае особено от фосфор и калий. Затова подхранвайте лозата с калиев сулфат (25-30 g на 10 литра вода), а по-близо до септември добавете 0,5 супени лъжици под всеки храст. суперфосфат и калиев сулфат. Буен цъфтеж на клематис ще осигури борна киселина, 2 g от която трябва да се разредят в чаша гореща вода и след това да се разредят в 10 литра вода. Поливайте разтвора веднъж.
4. Нарежете резници от вечнозелени и иглолистни дървета. В края на месеца е време за косене на туя, кипарис, смърч и хвойна. Нарежете резници от добре развити, полувдървесени издънки, които са израснали тази година. Подгответе оранжерия за вкореняване. Като почва използвайте смес от торф и пясък (1: 1). Можете също така да присадите растения, които трудно се вкореняват.
5. Започнете да засаждате луковици. Засадете минзухар, лешник, мускари, пушкиния и други есенноцъфтящи растения. Време е да засадите на постоянно място разсад от двугодишни растения: слез, теменуга, турски карамфил. Също така се погрижете за засаждането и засяването на астилба, незабравки и други цветя.
6. Поставете нова морава. Не отлагайте засаждането на тревни площи. Топлото августовско слънце ще им помогне бързо да се издигнат. Тревата ще се преобрази! След дъжд подхранвайте моравата със суперфосфат (40-60 г на 1 кв.м) и калиев сулфат (25-30 г на 1 кв.м).

 


Назад
30.08.2022