Полезни съвети и трикове за дърводелци - както за майстори, така и за начинаещи

 

Преди да започнете да работите с дърво, трябва да се запознаете с много съвети и трикове, за да знаете за какво да сте подготвени. В края на краищата, за начинаещите дърводелци, най-важното е безопасността при работа.

 

Съвети и трикове за дърводелци

Шлайфането на дограма на ръка може да изглежда като скучна работа, но с помощта на специални инструменти и висококачествена шкурка ще получите отлични резултати, които често превъзхождат електрическа шлайфмашина. Освен това е по-тихо, не се образуват облаци прах и може да се достигнат места, които шлифовъчните машини не могат да достигнат.

 

Използвайте шлифовъчен блок за по-бързи и по-ефективни резултати. Той разпределя по-равномерно натиска при шлайфане и създава по-гладка повърхност от ръчното шлайфане с шкурка. Не забравяйте да смените шкурка в шлифовъчния блок.

 

 

1. За да премахнете дълбоки драскотини и петна, завъртете влакната под ъгъл от приблизително 45º по време на първото шлайфане. За шлайфане на боядисани повърхности купете устойчива на запушване шкурка.

2. Познайте съдържанието на влага във вашият дървен материал. Когато изпозлвате дърво за строеж, трябва да знаете правилното съдържание на влага за всяко парче дърво. Ако е прекалено сухо,  готовият продукт може да се издуе или напука. Ако дървото съдържа твърде много влажност, тогава крайният продукт може да се набръчка или деформира. Неправилната влажност е причина за 80% от всички проблеми с дървообработването.

Сигурен начин да избегнете провалът на един проект е да използвате влагомер.

3. Проверете дървото за дефекти. Дефектите в дървото могат да доведат до влошаване на крайния резултат или просто до естетически проблеми. Уверете се, че няма пирони, скоби или метални материали в дървения материал, защото те могат да повредят вашите инструменти.

 

4. Погрижете се за вашата безопасност. Винаги носете предпазни очила и респиратор, когато работите с остриета на триони или малки частици. При работа с триони и шумно оборудване са необходими тапи за уши или друга защита за слуха. Съсредоточете се, когато използвате оборудване и инструменти, и избягвайте разсейването. Следете инструментите си и се уверете, че са остри, за да улесните работата и да предотвратите нараняване.

 



Основните етапи на работа с дърво

Фрезоването е процес на производство на суров дървен материал в геометрично точни блокове. Фрезоването започва от фугите, където първо се изравнява едната страна на дъската. След това трябва да направите противоположната страна на дъската гладка. Накрая използвайте настолен трион, за да отрежете останалия ръб, така че да е успореден на другия. Фрезоването подготвя дървесината за дърводелство.

Следващият етап от обработката на дървена заготовка е рендосване. Рендосването е метод, използван за изглаждане и отстраняване на излишния материал от дървени повърхности. Рендето се използва за изглаждане на дървения материал до еднаква дебелина.В зависимост от проекта можете да рендосвате на ръка или с електрическо ренде. Електрическите рендета са много подходящи за бързо отстраняване на големи количества материал от повърхността на вашето дърво.

Почти всеки дървообработващ проект включва рязане на дърво с трион. Има много различни видове триони.

Преносимите циркулярни триони са ефективни, лесни за използване и преносими. Основното предимство на тези триони е, че са много подходящи за бързо рязане.

Настолният трион е стационарен циркуляр и е основното оборудване на повечето дърводелски работилници. Те са мощни и прецизни и са едни от най-универсалните машини в работилницата, използвани за високо прецизно напречно и надлъжно рязане на дърво, както и много други операции с различни приставки и сменяеми остриета.


 

Шлайфането е метод за довършване, при който повърхността на дървото се изглажда с шкурка. Повечето ръчни шлифования трябва да се извършват с блок, освен ако не работите с извити части или заоблени ръбове. Когато шлайфате извити повърхности, често е най-добре да работите със сгъната в ръка шкурка.

 

Ръчните шлифовъчни машини са полезен инструмент за довършителни дейности. Те обаче са много по-ефективни от ръчното шлайфане и могат бързо да стеснят ръбовете или да създадат канали. Осцилиращи барабанни шлифовъчни машини могат да се използват за шлайфане на панели до окончателна готовност, но най-добре се използват за финално минаване с фина шкурка.

Какво оборудване ще Ви е необходимо?
За да се опрости дървообработването, са разработени специални дървообработващи машини, с които можете да извършвате различни функции за обработване на дървото. Това спестява много средства за закупуване на различни машини и оборудване и спестява място в работилницата ви.

 

Дървообработващата машина е устройство, с което се произвеждат и обработват елементи и изделия от дървен материал с необходимите форми, размери и точност. Има многофункционални и специализирани дървообработващи машини.


 

 

 

Машините на Белмаш имат ремъчно задвижване. Конструкцията на механизма за накланяне и повдигане на режещия диск ви позволява плавно и точно да зададете желания ъгъл и височина. При рязане на големи детайли могат да се използват удължителни маси. Въжето е универсално, както за надлъжно, така и за напречно рязане под ъгъл, оборудвано с плъзгащи лагери, което осигурява плавен ход и лесно боравене.

Предимства на дървообработващи машини Белмаш:

 1. Надлъжно и напречно рязане.

2. Надлъжно и напречно рязане под ъгъл.

3. Фрезоване.

4. Пробиване с крайна фреза.

5. Шлайфане.

6. Рендосване.

7. Рязане и фрезоване с дискови фрези.



Основните предимства на многофункционалното дървообработващо оборудване:

- съчетава няколко различни вида дървообработващи инструменти, така че машината е не само икономична като цена, но и спестява място;
- постига се по-високо качество на получените продукти. Това се дължи на повишаване на точността на обработка и намаляване на степента на влияние на уменията на оператора върху крайния резулта;
- показателят производителност на труда се увеличава няколко пъти. Това се дължи на факта, че самият процес на обработка е максимално автоматизиран.


Назад
05.09.2023