Да засеем пипера през март
Пиперът е най-популярният и любим вид зеленчук за отглеждане в домашни условия. Не е много взискателно растение и вирее добре при топъл климат.
Ето и най-популярните сортове пипер в България:
1. Капия - месести плодове от червено, зелено и дори оранжево. Използват се за консервиране, печене, пълнене, пърженее. Именно този сорт е избран за приготвянето на традиционната българска лютеница. Смело може да се консервира и добавя към топли, студени ястия.
2. Хибер (кхебар) - един от най-ранните сортове. Плодовете са светлозелени до червени.
3. Сиврия е идеална за салати и прясна консумация. Чушките са меки, хрупкави, с тънка кора. Има зелен, жълт и червеникав оттенък. Появяват се в края на пролетта и лятото.
4. Камби узрява през есента. Отличават се с кръгла форма, малък размер, яркочервен цвят. Използват се само за консервиране.
Лютите чушки, особено семената на лютите чушки, отнемат повече време, за да покълнат, отколкото сладките сортове. Планирайте две седмици допълнителноза засаждане на семена от лют пипер на закрито. Това дава време на семената на лютите чушки да покълнат и да узреят чушки на открито.
Отглеждането на семена от чушки и други сортове пипер обикновено отнема до 2 седмици, за да покълнат. При сортовете пипер с по-дълъг вегетационен период може да отнеме месец или повече, за да узреят.
Когато сеете семена, използвайте саксия, покрита сфолио или капак, за да отглеждате разсад на закрито, така че светлата среда и температурата на почвата да са идеални за покълване на пипера. Покълването на семената може да се случи в различни дни, дори ако сте засадили семена от пипер по едно и също време. След като семето покълне и се изправи, отворете разсада на пипера изпод покривалото. Вашият нов разсад също се нуждае от светлина.
Ето как да се грижите за растенията в тези ранни етапи на растеж:
1. Честота на поливане: Започнете да поливате пипера, когато сместа е суха, т.е. веднъж наняколко дни. Равномерната (не подгизнала) почвена влага предпазва разсада от болести и насърчава добрия растеж.
2. Подхранване: След като разсадът на пипера има първите истински листа, започнете да подхранвате растенията. Можете да използвате тор за пипер.
3. Светлина при отглеждане: Използвайте флуоресцентни или LED лампи за отглеждане, за да накарате вашите растения да пораснат, преди да излязат навън. Добър светлинен график е 16 часа с включена светлина и 8 часа изключена.
Червените и зелените чушки са добри източници на витамин С, малко витамин А и някои минерали. Страхотни са сурови в салати или като предястие с дипове или хумус. Можете също да напълните чушките с галета или месо и да ги запечете.
Отглеждайте чушки на слънчево място с добре дренираща, влажна (но не мокра) почва. Балансът между песъчлива и глинеста почва гарантира, че почвата се дренира добре и се затопля бързо. Смесете много органична материя (като компост) в почвата, особено ако работите с тежка глина.
Не засаждайте чушки в райони, където наскоро сте отглеждали зеленчуци като домати, картофи или патладжани, тъй като това може да доведе до замърсяване на чушките.
Засаждането или разсаждането на чушките на открито започва около 2-3 седмици, след като заплахата от измръзване е преминала и температурата на почвата достигне 18°C.
Как да засадите чушки на открито.
Преди посяването в градината, смесете оборски тор и/или компост в почвата на дълбочина от 8 до 10 см и я изгребете няколко пъти, за да разбиете големите буци.
Поставете разсада в земята веднага щом температурата на почвата достигне 18°C. Ускорете затоплянето на почвата, като я покриете с армиран найлон или нтъкан текстил около седмица, преди да засадите.
Най-добре е чушките да се пресаждат вечер или в облачен ден. Това ще предотврати прекомерното изсушаване и увяхване на растенията.
Направете дупки за засаждане с дълбочина до 10 см и на разстояние от 30 до 45 см в реда. Разстоянието между редовете да бъде 60-100 см. Преди засаждане напълнете дупките с вода и я оставете да попие в почвата. Във всяка дупка поставете 1 чаена лъжичка тор с ниско съдържание на азот и високо съдържание на фосфор (твърде много азот ще намали завързването на плодовете).
След засаждане на чушките - запълнете дупката с пръст и я уплътнете около растението. Оставете леко релеф около всяка чушка, за да задържа вода.
Поливайте растенията след засаждане.
Ако засаждате чушки в по-хладно време, използвайте оранжерии или парници от найлон и нетъкан текстил, за да създадете оптимални климатични условия.https://parnici.bg/parnici-ot-naylon-i-netkan-tekstil/
Предимства от използването на оранжерии и парници Letto за засажданена пипер:
1. Поддържане на оптимален климат в оранжерията. Дори ако навън вали, нетъкания текстил или найлона предпазват културите и растенията от дъжда.
2. Сезонът може да бъде удължен, тъй като парниците спомагат за поддържането на най-добрите условия за културите.
3. Материалът за покритие на парника осигурява устойчивост на UV, IR и топлина.
4. Защитава културите от множество влияния на околната среда и ускорява растежа на растенията за по-здрава и по-продуктивна реколта.
5. Устойчив на вредни пестициди, съдържащи сяра и хлор.
6. Подобрена механична якост: устойчивост на удар, устойчивост на разкъсване.
7. Предпазва реколтата от вируси, гъбички и други вредители.
8. Те също така осигуряват защита срещу биотичен и абиотичен стрес.