Системи за капково напояване Primaterra - добра инвестиция и ефективен метод за поливане на вашите растения
Капковото напояване е ефективен и икономичен начин за поливане на вашия двор и градина. Капковото напояване, което обикновено се използва в по-сухи райони, става все по-популярно сред градинарите. За разлика от други форми на напояване, като например спринклерите, които са само 65-75% ефективни, капковото напояване има 90% ефективност.
Капковото напояване доставя вода бавно до кореновата зона на растенията, където е най-необходима.
Системите за капково напояване включват поставяне на тръби с капкообразуватели от земята до растенията. Разпръсквачите бавно избутват вода в почвата към зоната на корените. Благодарение на това, нивото на влажност се поддържа на оптимално ниво и се подобрява производителността на растежа на растенията и тяхното качество.
Основни предимства на капковото напояване във вашата градина:
- предпазва от заболявания чрез минимизиране на контакта на водата с листата, стъблата и плодовете на растенията;
- позволява на редовете между растенията да останат сухи, подобрявайки достъпа и намалявайки растежа на плевелите;
− спестява време, пари и вода, защото системата е ефективна.
− не е необходимо да отделяте време за да поливате растенията;
− повишава ефективността на напояването;
- намалява разхода на вода и загубата на хранителни вещества, намиращи се около кореновата система.
Тръбите за капково напояване представляват полиетиленови маркучи с капкомери, поставени около растенията. Системите за капково напояване се предлагат в различни размери, в зависимост от вашите нужди.
Тъй като малко количество вода се подава бавно, капковото напояване е предназначено за ежедневна употреба, освен ако не вали. Колко дълго ще работи една система за капково напояване ще зависи от това колко вода се нуждаят растенията на ден и скоростта на потока на излъчвателите. Водата се подава веднъж или два пъти дневно. Рано сутринта е най-доброто време за поливане, защото ще има по-малко изпарение на водата.
За да подобрите ефективността на капковото напояване, проверявайте редовно филтрите и капкообразувателите, за да сте сигурни, че работят правилно и не са запушени. За да предотвратите щети през зимата, приберете за съхранение системата за капково напояване в края на сезона.
Цветята, зеленчуците и плодовете се нуждаят от постоянно и балансирано снабдяване с вода за да растат здрави. Капковото напояване доставя вода и хранителни вещества често и в малки дози, осигурявайки оптимални условия за отглеждане, които спомагат за получаване на възможно най-висок добив.
Ето защо растенията са по-продуктивни с капково напояване:
− висока наличност на вода и хранителни вещества;
- умерени количества вода и хранителни вещества, съобразени с нуждите на развитието на растенията;
− предотвратява се пренасищане и се създава добра аерация на почвата;
- предотвратява засоляването, причинено от прекомерната употреба на торове;
- Листата не се мокрят с вода, тъй като това може да доведе до гъбични заболявания.
https://parnici.bg/sistemi-za-kapkovo-napoyavane/
Капковото напояване е особено подходящо за следните видове култури:
Зеленчуци. Системите за капково напояване обикновено се използват за зеленчукови култури. Тези култури включват домати, пипер, краставици, зеле, патладжани, броколи, карфиол, зеле, лук, праз, зелен лук, чушки и др.
Капковото напояване може да се използва и за кореноплодни растения като ямс, маниока, ирландски картофи, сладки картофи, цвекло, моркови и др. Доказано е, че капковото напояване значително увеличава добивите на кореноплодни.
Капковото напояване може да се използва за култури като маслена палма, какао, кашу и др.
Капковото напояване също е чудесно за култури като царевица, соя, фъстъци, просо и др. Манго, портокал, папая, гуава, ананас и банан са някои градински култури, които се повлияват добре от капково напояване.
Не само в лехите на открито е важно да се контролира поливането на растенията - в оранжериите също препоръчваме монтирането на система за капково напояване.
Когато избирате поливна система, помислете от колко вода се нуждаят вашите растения и групирайте растения в оранжерията според необходимостта им от поливане. Поливната система в оранжерията ви позволява да следите колко вода получава всяко растение, но дори и с добре разположена напоителна система, условията вътре в оранжерията, като висока температура на въздуха или влажност, могат да доведат до бързо изпаряване на водата.
Препоръчваме ви да спазвате следните правила, когато монтирате система за капково напояване в оранжерии Primaterra или парници Letto:
− след монтаж на напоителната система, редовно проверявайте растенията за визуални признаци на стрес. Пожълтяването на листата показва твърде много вода, докато увяхването показва, че растенията се нуждаят от повече вода;
- почвата, която е суха на допир, изисква по-дълъг цикъл на поливане, а пренаситената почва трябва да се остави да изсъхне, преди да включите отново напоителната система;
- през по-топлите и по-сухи периоди, увеличете подаването на вода с 20%, като увеличите времето за работа или увеличите честотата на поливане;
− Монтирайте сензор за дъжд/влажност на таймера на крана, за да започнете поливането при сухо време.
Когато проектирате напоителна система за оранжерии, решете дали искате горна спринклерна система, капкова система или и двете. Типът на напоителната система, от която се нуждаят вашите растения, ще зависи от това как ще бъде инсталирана вашата тръбопроводна мрежа. Най-подходящата тръба за използване в система за напояване на оранжерии е захранваща тръба с ниска плътност с диаметър от 13 до 18 mm.
За всяка оранжерия, ред повдигнати лехи и отделни парцели се препоръчва да се създаде независима напоителна система. Ще помогне по-добре да се контролира степента на поливане за различни култури при различни климатични условия.
Най-удобната и ефективна система за напояване на оранжерии е обикновен лентов маркуч за капково напояване. Когато измервате необходимата дължина на маркуча за подаване на вода, вземете повече от изчислената стойност. Винаги е по-добре да имате някакъв маркуч на склад, отколкото да нямате достатъчно и да трябва да купувате повече. Измерете разстоянието между крана и вашите растения и след това по дължината на оранжерията, където са засадени растенията.
Първо мнтирайте мрежа от маркучи около периметъра на оранжерията на нивото на пода. Използвайте бодливи колена и тройници, за да насочвате тръбата около ъглите. По същия принцип можете да инсталирате горната система за поливане на оранжерийни растения. Единствената разлика е, че трябва да се монтират напоителни вентили (пръскачки) за подаване на вода.
https://parnici.bg/oranzherii/