Как да създадем красива градинска пътека с форми за градинска настилка Primaterra
Градинските пътеки са често пренебрегван аспект на откритото пространство, но те са неразделна част от всеки ландшафтен дизайн. Тези алеи могат да се използват за свързване или разделяне на градинското пространство и за осигуряване на достъп до различни части на двора.
Добре проектираната градинска пътека допринася за привлекателността на градината, осигурява безопасен и лесен достъп до вашия дом и през вашия двор, а също така обединява откритото пространство с интериора на вашия дом.
Формата на вашата пътека ще ви помогне да определите външния вид на вашата градина. Дългата права пътека ще направи пространството по-тясно и по-дълго, а зигзагообразната пътека ще го направи по-просторно. Правата пътека обикновено се използва за създаване на по-представителен вид, а криволичещата пътека е подходяща за по-разчупена визия.
Градинските пътеки са не само функционална част от вашия ландшафтен дизайн, но и начин за подобряване на стила и дизайна на вашия пейзаж. Те правят двора или градината уютни, а и пространството става по-достъпно.
Най-добрият материал за вашия двор зависи от вашите лични предпочитания и бюджет. Има много различни начини да създадете градински пътеки. Ето плюсовете и минусите на някои от най-добрите материали.
Какъв материал да изберете за градинската пътека?
Чакълът е един от най-евтините материали за градински пътеки. Въпреки това се нуждае от постоянна грижа – носените от вятъра плевели лесно се вкореняват в чакъл, дори ако имате мембрана, която потиска плевелите.
Има и други недостатъци при използването на чакъл в градинските пътеки:
− големи парчета чакъл могат да затруднят ходенето и предвижването на различен тип колички.
− чакълът често бива разпиляван от пътеките към околните лехи и тревни площи;
− през него лесно могат да поникнат плевели;
- чакълът изисква обновяване на всеки две години, особено на пътища с интензивен трафик.
Мулчираните пътеки са много леки, евтини и екологично чисти. Можете лесно да оформите тези форми и извивки сами, но е необходимо да добавяте мулч всяка година или по-често, в зависимост от честотата на използване на пътеката и характеристиките на почвата.
Мулчът е доста лесен за използване: той е по-лек от камъка, което улеснява процеса на транспортирането му и поставянето му върху пътеки. Освен това цената на мулч понякога е по-ниска от тази на камък и бетон. Но въпреки тези предимства – недостатъците му също са големи. Такава органична пътека ще се разложи много бързо и нейните граници бързо ще се загубят. Поради това, пътеката ще изисква постоянно внимание и подмяна на материала. Също така, когато избирате такава пътека, трябва да обърнете внимание на влажността на почвата, по която ще минава. Ако влажността е голяма и има райони с лош дренаж - тогава вашият път ще бъде мокър и хлъзгав през цялото време.
Каменните пътеки са един от най-скъпите материали за градинска пътека. Но неговите очевидни предимства са простотата на грижата. Каменните пътеки трябва да се почистват и почистват от мъх и мръсотия само при необходимост, защото това може да доведе до подхлъзване. Всичко зависи от това колко често се образува мъх - обикновено трябва да изстържете мъха само веднъж годишно.
Бетонът е популярен материал при създаването на градински пътеки поради своята непретенциозност в поддръжката и издръжливостта. Бетонът е икономичен начин за създаване на огради в градината и може да се използва за създаване на красиви пътеки. Възможно е също така да боядисате бетона в различни цветове, за да създадете уникален вид.
За да създадете уникална пътека, която ще изглежда много стилно във вашата градина, има много различни форми и шаблони. С тяхна помощ е възможно да се отпечатат различни шарки върху бетон, за да се създаде вид на плочи, павета или тухли.
Недостатъкът на бетонните пътища е, че с времето започват да се напукват. Веднага след като това започне да се случва, пътят може да бъде възстановен, но ще са необходими ремонти, които изискват време и усилия.
Днес бетонът остава един от най-достъпните и универсални строителни материали.
С помощта на формите за настилка Primaterra, бетонните пътеки могат да бъдат оформени във всякакъв вид с извивки и ъгли. Освен това те няма да са визуално скучни, тъй като от тях може да се получи голямо разнообразие от покрития и текстури.
https://parnici.bg/formi-za-gradinski-nastilki/
Как да създадете градинска пътека с помощта на форми Primaterra?
За да започнете, подгответе мястото за проекта, като изравните земята. За по-здрава основа, изкопайте 6-10 см дупка и добавете 4-8 см чакъл (уплътнете този слой, така че да е равен).
Смесете партидата бетон за първата секция на пътеката, като следвате инструкциите на опаковката. Поставете формата в началото на вашата градинска пътека и започнете да запълвате празнините с бетон. Притиснете добре бетона, като го загладите с маламашка.
Когато първата част от пътеката е готова, внимателно отстранете формата и заоблете краищата с шпатула, навлажнена с вода, за да им придадете формата на истински камък. За да не се плъзга повърхността след изсъхване, почистете или изчеткайте участъка, докато е още влажен. След това поставете формата в продължението на вашата пътека и повторете стъпките.
За да не е монотонна пътеката - завъртете формата в различни посоки, за да създадете уникална визия.
След като цялата пътека е поставена, оставете бетона да изсъхне за пет до седем дни.
След като бетонът се втвърди достатъчно, поръсете зоната около фугите с полимерно модифициран пясък за фугиране.
След това, трябва да навлажните пясъка с чиста вода, като в същото време се уверете, че пясъкът не се отмива. Полимерите в сместа ще се втвърдят, когато водата изсъхне, докато пясъкът заприлича на варов разтвор.
Основните предимства на бетонните градински пътеки, създадени с форми за настилка Primaterra:
− висока якост на материала и издръжливост;
- лекота на създаване на градински пътеки;
− ниска цена на материала;
− устойчивост на неблагоприятни метеорологични фактори (устойчивост на влага и замръзване);
− устойчивост на въздействието на механични натоварвания;
− възможност за създаване на пътеки с различни визии;
- възможност за самостоятелно изграждане на пътеки, без участието на специалисти;
- широки възможности за декориране на пътеки (по време на подготовката на разтвора можете да добавите пигменти от всякакъв цвят или да използвате мозайки с плочки, естествен или изкуствен камък и др.; основното тук е да добавите различни елементи и декорации в разтвора няколко часа след изливането).