Как да подготвим оранжерията за зимата - полезни съвети за градинари

 

Летният сезон почти приключи, основните култури са прибрани и оставени за съхранение. Изглежда, че е дошло времето да оставим настрана лопатите, лейките и останалите градински инструменти и да издишаме ... Без значение как! Есенната работа в градината е не по-малко важна за бъдещата реколта от работата през пролетта. Особено за тези, които се опитват да следват принципите на естественото земеделие и да отглеждат органични зеленчуци, подправки и плодове. Как да подготвим лехите си за зимата? Какво трябва да се направи през есента? Как да избегнем изчерпването на полезни вещества в почвата и да възстановим нейното плодородие за предстоящата сеитба? Нека се опитаме да разберем каква работа ни предстои през есента.

 

1. Почистване на оранжериите през есента!

 

Как да започнете да подготвяте оранжерията за зимата? От нормално почистване. Първо трябва да почистите почвата от растителни остатъци така, че да не се превърнат в "дом" за патогени на различни заболявания. Например, фитофтората ще "презимува" перфектно в доматените върхове. Ето защо не се препоръчва остатъците от тези растения не само да се оставят в почвата, но дори да се поставят в компост. Следователно, всички растителни остатъци, извадени от оранжерията, е най-добре да се изгорят.

 

2. Дезинфекция и измиване на оранжерията

 

 

За да почистите оранжерия от поликарбонат, най-лесно е да използвате препарат за миене на съдове или сода. При измиване на оранжерия от поликарбонат е препоръчително да използвате гъби, парцали или меки четки, тъй като грубите абразивни частици могат да надраскат меката повърхност на покривния материал.

Полиетиленът  върху оранжерията не се препоръчва да се оставя в оранжерията до пролетта. Трябва да се почисти и отстрани преди настъпването на студеното време, в противен случай ще се разкъса през зимата. Сапуненият разтвор е най-подходящ за почистване на полиетиленовото покритие. След употреба, може да се третира с разтвор на меден сулфат. След това трябва да се остави да изсъхне, след което внимателно да се извади, да се сгъне и да се съхранява на тъмно място.

 

3. Дезинфекция на почвата в оранжерията

 

Изкопаване. За да се отървете от вредители и патогени в почвата, трябва старателно да я изкопаете, без да разбивате бучките. Почвата ще замръзне по-добре през зимата и всички нежелани обитатели на лехите в нея, ще умрат от замръзване.

Загряване. За разлика от първия, този метод "работи" по напълно противоположен начин. Същността му се състои в това, че почвата се залива с вряща вода и се покрива с найлон. Така почвата се затопля до висока температура и всички живи организми в субстрата също умират.

 

Фумигация. Един от най-добрите методи за дезинфекция на оранжерия е нейната фумигация със серни бомби. Тя ви позволява да се отървете от акари, гъбички и плесени, както и от бактериални инфекции, които живеят не само в почвата, но и върху детайлите на оранжерията.

 

 

Процедурата включва изгаряне на специални пулове, които създават димна завеса в оранжерията. В същото време, броят на пуловете се изчислява в зависимост от обема на оранжерията: Приблизително 50-80 g от веществото се пада на 1 кубичен метър от оранжерията. По правило, сярата се използва за фумигация.

Пулът е компресиран диск, който трябва да бъде поставен върху метален лист, преди да бъде запален.

ВАЖНО! Сярата, белината и формалинът са много токсични, така че дезинфекцията на оранжерията трябва да се извършва с противогаз.

Такъв доста ефективен метод за обработка на почвата не е одобрен от производителите на оранжерии, тъй като серният диоксид има разрушителен ефект върху металната рамка.

Използване на дезоксиданти. За да дезинфекцирате почвата в оранжерията, можете да добавите към нея доломитово брашно или градинска вар, веднъж годишно. Тези лекарства, не само убиват патогенните микроорганизми, но и обогатяват почвата с калий и магнезий. Особено добре е да се извършва такава обработка в оранжерии, където се отглеждат краставици.

Смяна на горния почвен слой. Може да го направите без употребата на препарати, ако замените почвата в оранжерията. Обикновено е достатъчно да се отстранят 5-10 см от горния слой и да се постави плодородна почва на негово място. Или можете просто да изсипете новата, върху изтощената през сезона почва.

Има и друг вариант за дезинфекция на почвата и обогатяването ѝ с хранителни вещества. Всяка година, слой от изгнил компост (или хумус) може да се постави в оранжерията. Въпреки това, експертите все още препоръчват, веднъж на всеки 5 години, напълно да замените почвата в оранжерията.

 

ВАЖНО! Ако голям брой земни червеи живеят в почвата, използвайте само вила, когато копаете. Тъй като лопата ще наруши жизнената дейност на червеите - създателите на хумус.

 

 

Обработвайте правилно почвата в градината през есента, и през следващия сезон може да се радвате на богата реколта от зеленчуци!


Назад
27.09.2022