Есенно почистване на листа

 

Падналите листа са добър материал за мулчиране на градината. След гниене, подхранват структурата на почвата и я правят по-плодородна. Необходимо е обаче да се прилага правилно, в противен случай, вместо полза, такъв мулч ще донесе само вреда.

Въпреки очевидните ползи, някои градинари все още се заемат с отстраняването на падналите листа от градините си. Понякога наистина има смисъл, особено ако в градината има всякакви петна, струпясване, брашнеста мана, градинско гниене или кокомикоза. Такива листа дори не могат да бъдат компостирани - патогените ще презимуват безопасно в топла и влажна среда. През пролетта, след добавяне на органична материя към почвата, те ще заразят насажденията. В този случай най-правилното решение как да изхвърлите листата е да ги изнесете извън обекта.

 

Предимства на есенното почистване:

• предотвратява разпространението на гъбички, мухъл и вредители;

• придава на градината добре поддържан външен вид;

• при неблагоприятни условия в околната среда, в листата се натрупват тежки метали и други вредни елементи.

Когато решавате дали да премахнете падналите листа, се вземат предвид следните стъпки:

• след падане на листата се образува естествена тор;

• падналите листа привличат земните червеи, които подобряват състава на почвата;

• листата служат като допълнителна защита на растенията от измръзване.

 

Най-добрият начин да използвате падналите листа е да ги поставите в компостна яма. Просто казано, хумус може да се направи от листа. Листата се изсипват в компостни купчини и кутии, плевелите се отстраняват от градината и също се поставят в компостер. Такъв витаминен компост, няма да бъде готов по-рано от шест месеца. Всяко растение има свое време на гниене. За да могат плевелите и листата да изгният по-бързо, трябва да ги смелите.

Още по-спретнат вариант е да поставите листата в метален или пластмасов варел, монтиран върху дървена рамка. В допълнение към листата, окосена трева, хранителни отпадъци, върхове, изцедени плодове и зеленчукови кори могат да бъдат поставени в него. Целият този "зелен" материал е наситен с азот. Бързо се разлага, играейки ролята на своеобразна „печка“. Колкото повече „съставки“ има в компостера, толкова по-бързо ще узрее компостът и ще бъде по-добро качеството му.

 

https://parnici.bg/740-l/

 

 

 

Също така, падналите листа се компостират заедно с "кафявата" органична материя - оборска тор, пилешки изпражнения, хартия, кора, слама, дървени стърготини. Това се прави на етапи, като се редуват слоеве един с друг (дебелина на слоя - 15 - 20 cm). "Кафявият" компонент гние бавно и не отделя топлина. Съдържа малко количество азот, но има много фибри. Благодарение на това, компостът разхлабва почвата. По време на зреенето, съдържанието на компостера периодично се разбърква и обръща.

Също толкова популярен начин да се отървете от падналите листа в двора е да подготвите почвата за стайни растения. Трябва да вземете полимерна торба, в която трябва да сложите листа и плевели, след което торбата трябва да бъде плътно завързана. Необходимо е периодично да се разклаща. Плевелите и листата вътре, постепенно ще се превърнат в прах, тоест в отличен органичен тор.

Като алтернатива, падналите листа често се използват като покритие за градински лехи и стволове на дървета в градината. През зимата те ще защитят тези площи, а през пролетта те не могат да бъдат премахнати, а просто изорани заедно с почвата. Получавате добри торове. Такъв слой също ще предотврати растежа на плевелите. В допълнение, ще предпази почвата от измиване на минерали.

 

 

 

Случва се така, че в студени зими много градински растения се нуждаят от подслон. Това е мястото, където листата идват на помощ. Листата могат да покрият градинските растения, като ги изолират. Особено добре затоплят хризантеми, хортензии, рози, клематис, хоста. В допълнение към покриващия материал, падналите листа могат да бъдат рециклирани, като хранителен слой в градинските лехи. През зимата листната маса ще изгние и след пролетно оране ще изхрани добре разсада.

 

 

Освен това, листата ще бъдат чудесен тор за моравата. След като листата паднат, не ги премахвайте от тревата, напротив, преминете през тях с косачка. В този случай горният слой на тревата ще бъде окосен и листата ще бъдат смачкани, което ще даде тор с полезни свойства. След такова подхранване моравата ще стане по-ярка и по-красива.

Листата могат да се разпръснат около дърветата без ограниченията, прилагани при мулчиране на лехи, тъй като дърветата са защитени от здрава кора, която лесно ще издържи на въздействието на киселините.

Трябва да се внимава, когато се движите по пътека, тъй като листата бързо падат и се превръщат в хлъзгава маса. Следователно е необходимо или да не запълват пътеките, или да се поставят дъски върху мулча и да се ходи по тях.

Също така е необходимо да се прилагат азотни торове и микроелементи заедно с мулч от твърда дървесина, както и да се регулира промяната в киселинността чрез добавяне на вар или доломитово брашно.

Когато органичната материя изгние, почвата губи азот и също става по-кисела, така че комплексът от торове трябва не само да запълни почвата с хранителни вещества, но и да компенсира загубата на азот, както и промените в киселинността.

 

 Методи за събиране на листа

 

Специалните инструменти помагат за улесняване на работата в градината през есента. Изборът на инструмент зависи от вида на площта, която ще се обработва, както и от нейния размер.

 

 

Гребло

 

Традиционно гребло, състоящо се от метална релса и зъби, помага за премахване на сухата листна маса. Такъв инструмент спомага за разбиване на буци пръст и изравняване на повърхността на почвата.

За почистване на градината е най-удобно да използвате гребло с ширина до 20 см. Тесните гребла ви позволяват да се отървете от естествените отпадъци на най-недостъпните места.

 

Вила

Друг инструмент, без който работата в двора и е незаменим е вилата. Ако нямате гребло, тогава можете да използвате вила за почистване. Най-често те се използват за отстраняване на големи отпадъци.

 

 

 

Гребло тип ветрило

Греблата тип ветрило са предназначени за почистване на градината от листа. Такъв инструмент има метални или пластмасови пръти, огънати в краищата под ъгъл от 90 градуса.
Тези гребла се използват за обработка на трева, тъй като не увреждат растящата зеленина.
Металният инструмент е по-надежден. Когато работите с неравни повърхности, по-добре е да изберете пластмасовата версия, която има пружиниращ ефект.

 

https://parnici.bg/rchni-gradinski-instrumenti/