В градината през февруари
Време е да планирате засаждането на растения в градината, така че до края на пролетта вече да можете да се възхищавате на красиви цветя и да се наслаждавате на зреещи зеленчуци и плодове.
Ако живеете в район на отглеждане със сравнително топло време, където земята вече е напълно затоплена, можете да започнете да сеете зеленчуковите семена на открито през февруари.
В по-хладните райони можете да ускорите сеитбения сезон, като засадите семена в оранжерия, парник или саксии през февруари. Това е идеалното време за засяване на топлолюбиви култури като домати и пипер.
Във всеки случай, дори ако решите да сеете вече в почвата на открито, растенията ще бъдат по-добре, ако им осигурите някакъв вид защита, като парник от нетъкан текстил/найлон или оранжерия от поликарбонат.
Засадетелук и праз в поликарбонатна или полиетиленова оранжерия, ако все още не сте го направили.
Ако използвате методи за удължаване на сезона, като например отглеждане на зеленчуци в оранжерии, започнете да пресаждате маруля, спанак, зеле този месец. Те могат да бъдат присаддени в градината след 6-8 седмици - планирайте да ги присадите веднъж, преди да ги засадите навън, ако сте започнали с разсад в малки саксии.
Също така е време да засадите семена от пипер и патладжан, тъй като те се нуждаят от време, за да покълнат и да пораснат. В повечето райони на България и Румъния все още е твърде рано да се отглеждат топли сезонни култури като боб и тиква.
Започнете със засаждане на семена от босилек сега, за да можете да се насладите на песто в края на тази година.
Започнете да сеете семена от многогодишни билки като градински чай, риган и мащерка, ако не сте го направили през януари.
Този месец започнете да отглеждате семена от студоустойчиви билки като див лук и магданоз. Те могат да излязат във вашата градина през март или април, тъй като могат да издържат на студено време.
Ако не сте го направили през последния месец, засадете семена (на закрито) от едногодишни растения, които изискват дълъг вегетационен период.
Все още имате време да засадите семена този месец за едногодишни (на закрито) през студения сезон, като теменуга, диантус, невен, английска маргаритка, лютиче, мармозетка, едногодишни макове, иглика, вероника и незабравки. Даването им на ранен старт ще гарантира, че ще имате цъфтящи растения тази пролет.
Все още има време да засадите трайните насаждения, които искате, като започнете от семена в саксии на открито.
Многогодишните семена за засяване през февруари включват делфиниум, вечерна иглика, мак, никотиана, невен и виола.
Приблизителни дати за засаждане на растения във вашата градина:
Използвайте февруари, за да се подготвите правилно за пролетта. Следните съвети ще ви помогнат да създадете най-добрия вегетационен период за вашата градина:
1. Подгответе лехите за разсада. Можете да започнете да затопляте почвата в лехите с полиетилен или спанбонд в подготовка за засаждане.
2. Уверете се, че вашите инструменти са в добро състояние и вашето градинско оборудване работи. Внимателно проверете вашите инструменти и оборудване и процес на работа, преди началото на сезона. Ако някой инструмент не работи, имате време да изберете подходящ заместител. Докато го правите, подредете градинската барака за предстоящия сезон на засаждане - ще си благодарите по-късно, че я поддържате чиста и подредена!
https://parnici.bg/rchni-gradinski-instrumenti/
1. Отървете се от плевелите в лехите и градината. Прекопайте ги, отстранете корени и всичко останало, за да спечелите битката с вредителите, преди времето да се затопли.
2. Мулчирайте многогодишните зеленчуци като аспержи и артишок с добре угнил оборски тор или градински компост.
3. Засадете лехите сега, преди да започне вегетационният сезон. Повдигнатите лехи ви позволяват да започнете градинарството рано: почвата се затопля по-бързо, а повдигнатите лехи също се оттичат бързо, така че са чудесни за глинести почви.
4. Подгответе лехи за зеленчукови разсади, като отстраните всички плевели и засипете с много компост. Покрийте подготвената почва с черен найлон, за да я запазите по-суха и по-топла, преди пролетното засаждане.
5. Отстранете пожълтелите листа от кръстоцветните растения, за да предотвратите разпространението на брашнеста мана и ботритис.
6. Започнете подрязването на дърветата, като подрязвате летните странични издънки до 2 или 3 пъпки. Обърнете внимание на вашите увивни растения, тъй като някои може да се нуждаят от подрязване преди края на месеца.
1. Подрежете храстите до земята, преди да се отворят пъпките. За да даде резултат резитбата, трябва да режете без да пестите. Най-важната част от храстите е под земята, следователно, без значение колко клони са отрязани, нови издънки бързо ще се появят от спящи пъпки. Не забравяйте да подрязвате храсти от касис, цариградско грозде за да поддържате добивите.
2. Отрежете старата зеленина от декоративните тревни площи, преди да започне растежът. Оставете само няколко см от земята.
3. Подрежете малиновите клонки. Това ще помогне за насърчаване на новите издънки да дадат плод през есента. Отрежете върховете на летните малинови издънки, които са израснали извън техните опори: отрежете точно над пъпката.
4. Мулчирайте овощните дървета с добре угнил оборски тор или градински компост, като внимавате да не поставите мулч около ствола.
5. Подрязвайте ябълковите и крушовите дървета, докато са още в покой. Февруари е последният ви шанс да го направите. Оставете сливовите, черешовите дървета и кайсиите до лятото, тъй като подрязването на тези овощни дървета сега ще ги направи податливи на болести.
6. Покрийте ягодите на открито със спанбонд, за да насърчите по-ранното прибиране на реколтата.
7. Подхранвайте вашите плодови храсти с тор с бавно освобождаване, богат на калий, за да подхраните вашите растения през следващия сезон.