В градината през август
Август обикновено е време за прибиране на реколтата. Но каква друга работа трябва да се свърши през този горещ месец?
Работа в градината
1. Сменете едногодишните цветя
До края на лятото някои едногодишни цветя може да изглеждат леко увехнали. Обновете вашите кашпи и саксии със свежи, готови за цъфтеж едногодишни цветя за есенния сезон, които ще поддържат градината ви красива.
2. Борба с плевелите
С приближаването на вегетационния сезон на растенията едногодишните и многогодишните плевели започват да създават хиляди семена, които ще покълнат във вашата градина през следващата пролет. Ако не бъдат спрени, борбата с тях през следващата пролет ще бъде по-трудна. Не забравяйте, че най-важното нещо е да премахнете корените, тъй като много плевели бързо ще поникнат от всеки корен, останал в почвата. След отстраняване на плевелите се препоръчва да се покрие мястото с дебел слой мулч, направен от компост, листа и нарязана кора.
3. Време за засаждане на трайни насаждения и храсти
Късното лято е идеалното време за засаждане на многогодишни растения и цъфтящи храсти. Те се справят най-добре в хладно, влажно есенно време и ще бъдат готови да цъфтят следващите пролет и лято. Най-често срещаните за засаждане през август са: хортензии, лилиуми, декоративни треви, божури и ириси. Не забравяйте да проверите влажността на почвата в близост до засадените растения. Мулчирането на вашите градински легла е друг добър начин да поддържате почвата влажна.
4. Не забравяйте да поливате.
Ако дъждът не е в изобилие, погрижете се за овлажняване на вечнозелени дървета и храсти. Това е особено важно за растения като тис и туя, които никога не спят зимен сън - така че корените им трябва да са леко влажни, за да помогнат на растението да оцелее на вятъра и сухия климат. Ако започнете да поливате вечнозелените растения сега, те ще имат достатъчно влага в почвата около корените.
Поливайте обилно вечнозелени храсти като камелии и рододендрони този месец, за да осигурите добро развитие на пъпките през следващата година.
5. Време за подрязване
Август е чудесно време за подрязване на едногодишни и многогодишни растения. Това ще помогне за стимулиране на обилния им цъфтеж през есента и ще предотврати самозасяването. Също така подрязвайте мъртвите трайни насаждения.
Каква работа ни очаква през август в градината?
Трябва редовно да поливате сладката царевица и да подхранвате доматите, за да получите най-добрата реколта.
Не забравяйте да приложите тор с високо съдържание на калий веднага щом пиперът, краставиците и патладжана започнат да развиват плодове.
Продължете да наторявате вашите домати и да премахвате долните листа, за да позволите циркулация на въздуха и да предотвратите болести. Не забравяйте да завържете доматените храсти, които се нуждаят от това.
Разредете магданоза, за да му помогнете да създаде добра коренова система преди зимата. Оставете 25 см между всяко растение.
Ограничете броя на плодовете на тиквите до три или четири, но се уверете, че плодовете са добре вкоренени, преди да премахнете излишъка.
Морковите и цвеклото, засяти през пролетта са готови за прибиране на реколтата, въпреки че могат да бъдат оставени в земята, за да продължат да растат. Можете също така да берете тиквичките преди да са презрели.
Картофите и лукът ще бъдат готови за прибиране на реколтата веднага щом листата на растенията покафенеят и паднат. Внимателно изкопайте всяко растение и извадете реколтата от почвата. След изкопаване, използвайте градински ножици, за да отрежете мъртвите листа. Съхранявайте картофите в добре проветриви кошници, торби или кутии на тъмно място. Ако бъде изложен на светлина, картофът ще стане зелен и неизползваем. Лукът може да се съхранява в мрежести торбички на хладно и тъмно място.
https://parnici.bg/rchni-gradinski-instrumenti/
В слънчев ден съберете семената на копъра и ги изсушете на топло място без пряка слънчева светлина.
Бъдете нащрек за вредители. Те включват, но не се ограничават до трипси, доматени молци, доматени червеи, паякообразни акари, дървеници и охлюви.
Топлината и влажността в средата на лятото носятсъс себе си болести по растенията. Огледайте растенията за болни листа и ги отстранете. Изхвърлете ги правилно, не ги поставяйте в купчината компост, където може да продължат да разпространяват болести по растенията чрез компоста. Освен това, дезинфекцирайте вашите инструменти, между всяко растение, за да избегнете разпространението на болестта.
Проверете за яйца на бели пеперуди по зелето и отстранете всички, които намерите.
Отстранете всички болни и мъртви листа около зеленчуковите растения, за да предотвратите разпространението на вредители и болести.
Ето основните задачи, които трябва да изпълните във вашата овощна градина този месец:
Не забравяйте да подхранвате вашето лимоново дърво и други цитрусови дървета през цялото лято със специален цитрусов тор.
Август е подходящо време за засаждане на ягоди за добра реколта през следващата година.
Защитете все още зреещите плодове от птици и катерици с мрежа.
https://parnici.bg/gradina/
Реколтата от овощни дървета - череши, сливи, праскови, нектарини и кайсии трябва вече да е узряла! Ранните сортове ябълкови дървета ще бъдат готови до края на месеца.
Подрязвайте плодните летни малинови издънки, оставяйки нови зелени издънки за реколтата през следващата година.
Какви растения могат да бъдат засадени през август?
Репичките са една от най-бързо растящите култури. След около 30 дни някои видове са готови за прибиране на реколтата.
Спанакът е друго зелено растение, което може да се засади в последния месец на лятото. За засаждане е необходимо семената да се разпръснат в редове и леко да се поръсят с почва. Или го засадете между по-високи култури като боб, за да осигурите сянка от късното лятно слънце.
Ако никога не сте опитвали ряпа, време е да експериментирате! Новите сортове са по-сладки и узряват за около 60 дни, така че все още имате достатъчно време да ги засадите и отгледате.
Краставиците също растат бързо, така че засадете семена за да имате есенна реколта. Някои от тях ще бъдат готови за прибиране на реколтата само след 40 дни.
Август е времето за прибиране на узрелите плодове и зеленчуци, както и грижи за вашите градински растения, за да удължите вегетационния им период.