В градината през март
Март е месецът, в който започва засаждането и преди да го направите си струва да отделите малко време за подобряване на почвата и увеличаване на добивите. Повечето зеленчуци се нуждаят от тор, така че се препоръчва обогатяване на почвата с органични вещества като добре угнил оборски тор, пилешки пелети или компост. Изкопаването и смесването с органичен материал ще разхлаби почвата, като гарантира, че няма да се уплътни и ще я подготви за предстоящия сеитбен сезон.Ако обаче е много влажно или зимата е била влажна, по-важно е да стоите далеч от почвата, за да не се уплътни. Много култури, като марули и моркови предпочитат рохкава почва, а каменистата епречка за техния растеж. Прекопаването на мястото, за да стане почвата рохкава, улеснява засаждането и създава по-добра среда за отглеждане на растения.
Защита от студ. Независимо дали засаждате зеленчуците от семена или от разсад, решението кога да засадите вашата зеленчукова градина зависи от вида и сорта на зеленчуците, както и времето във вашия регион.
Най-издръжлив от семейството на бобовите култури е фасулът, което означава, че той може да бъде засаден първи. През март можете да засеете на открито, ако почвата е достатъчно топла, но ще трябва да защитите новите растения от внезапно застудяване с помощта на спанбонд или найлон. Като алтернатива, ако имате оранжерия или парник, може да засеете семената вътре, така че да имате здрави растения, които можете да засадите във вашата зеленчукова градина по-късно през пролетта. През март е най-добре да сеете навън само издръжливи на променливи температури зеленчуци.
Малките храстови растения трябва да растат в идеални условия, така че трябва да бъдат добре защитени от времето. В средата на март вече ще има добри климатични условия за кацането им на открито.
Фасулът не изисква внимание след като бъде засаден, освен да се осигури добро ниво на светлина. Също така е необходимо да се осигури добро поливане на културите, но не и прекомерно, за да не започне гниене на кореновата система.
Ако във вашият район има опасност от студени ветрове, дори с покривало и защита, е най-добре да отложите засаждането на боба, краставиците и тиквите на открито, до края на март/началото на април. Можете да ги засеете в оранжерия и да започнете отглеждането на млад разсад, но за сеитба или засаждане на открито е най-добре да изчакате, докато почвата се затопли напълно.
През този месец, може да засадите ранни картофи. Картофите са лесна за отглеждане култура. Те могат да заемат много място във вашата градина, така че за щастие картофите са зеленчук, идеален за отглеждане в повдигнати лехи.
Ето основните ви задачи в цветната градина този месец:
1. Подхранвайте дървета, храсти и живи плетове с тор с бавно освобождаване, като го впръсквате леко в почвата.
2. Подхранвайте вашите рози със специална добавка за рози или балансиран тор, докато растат.
3. Подрежете розите, за да насърчите нов силен растеж.
4. Подрежете клематиса: подрязвайте ранноцъфтящите сортове, след като са избледнели, а летните сортове, преди да започнат активно да растат.
5. Завършете подрязването на храсти, отглеждани през зимата. Отрежете ги направо до основата, за да насърчите растежа на ново стъбло за следващата зима.
6. Завършете подрязването на мъртва зеленина от трайни насаждения и декоративни тревни площи, за да направите място за нови издънки.
7. Подрежете презимувалите фуксии на една или две пъпки на всяка издънка. Това ще насърчи храстовидния растеж.
8. Подрежете цъфтящия през зимата жасмин след цъфтежа, за да насърчите нов растеж през следващата година. Отрежете миналогодишния растеж с до 5 см от старата дървесина.
9. Внимавайте за охлюви, когато времето се затопли. Обърнете специално внимание на меката и рохкава почва, която охлювите обичат.
10. Отстранете старите листа от чемерика, за да се отървете от болестите по листата и да направите пролетните цветя по-видими.
11. Продължете резитбата на зимните теменужки, за да не образуват семена. Това ще ги насърчи да цъфтят през цялата пролет.
12. Засадете жив плет, за да разкрасите градината и да създадете дива среда.
За висококачествено подрязване на растенията трябва да прегледате инвентара си и да се уверите, че градинските инструменти и ножици са в ред. Ако вашият инвентар е станал неизползваем, все още има време да закупите всичко необходимо.
https://parnici.bg/rchni-gradinski-instrumenti/
За да създадете благоприятна почва за нови растения, добавете компост, добре угнил оборски тор или зелени отпадъци в лехите, за да се подготвите за предстоящия вегетационен период. Изкопайте слой от 5 см (или повече), когато почвата е годна за обработка. Преди да добавите нов слой, е необходимо да прекопаете почвата вградинските лехи.
Покрийте подготвената почва с армиран найлон, за да я запазите суха и топла преди засаждане.
Необходимо е да се плевят и мулчират лехите с аспержи. Аспержите имат плитки корени, така че плевелите могат да с отстраняват на ръка, за да предотвратите повреждане на кореновите системи.
Подрязвайте, подхранвайте и защитавайте растенията в овощната градина:
Отрежете есенните малинови издънки до земята, за да насърчите растежа на нови издънки, които ще дадат плод през есента. Отрежете върховете на летните малинови издънки, които са израснали извън техните опори;
Подхранете вашите боровинкови растения с тор.
Защитете цветовете на кайсии, праскови и нектарини от студа, с помощта на зимно покривало.
Мулчирайте овощните дървета с добре угнил оборски тор или градински компост. Внимавайте да не поставите мулч около стволовете на дърветата.
Ягодите и малините обичат ранната пролет във вашата градина. И двата сорта могат да се отглеждат в повдигнати лехи или контейнери. Те изискват добре дренирана почва и слънчево място, което получава поне 6-8 часа слънчева светлина дневно. Покрийте ягодите с найлон или спанбонд, за да насърчите по-ранното плододаване.
Мулчирайте ревен с дебел слой добре угнил оборски тор, за да го поддържате здрав и да намалите загубата на влага през почвата. Внимавайте да не покриете короната, тъй като там се развива растежът.
Грижа за моравата през март:
1. Подрежете краищата на моравата, ако е необходимо.
2. Сложете пластмасови бордюри, за да улесните бъдещата грижа за тревните участъци.
3. Окосете тревата, ако има нужда. Изберете сух ден и режете на по-високо ниво от обикновено.
4. Поставете нова тревна площ, ако земята не е замръзнала или подгизнала.
5. Подгответе почвата за отглеждане на нова морава.